České jméno: plíseň olšová
Platné vědecké jméno: Phytophthora alni Brasier & S.A. Kirk 2004
Vybraná synonymika:
Phytophthora alni subsp. alni Brasier & S.A. Kirk (2004)
Phytophthora alni subsp. multiformis Brasier & S.A. Kirk (2004)
Phytophthora alni subsp. uniformis Brasier & S.A. Kirk (2004)
Phytophthora ×alni (Brasier & S.A. Kirk) Husson, Ioos & Marçais (2016)
Phytophthora ×multiformis (Brasier & S.A. Kirk) Husson, Ioos & P. Frey (2016)
Phytophthora uniformis (Brasier & S.A. Kirk) Husson, Ioos & Aguayo (2016)
Zařazení: Chromalveolata: Peronosporomycetes: Peronosporales
Popis druhu
Hybridogenní roj sestávající se ze tří linií validně popsaných na úrovni poddruhu. Z hlediska epidemiologického je nejvýznamnější nominátní poddruh (P. alni subsp. alni), který je alloploidní hybrid druhých dvou taxonů (k hybridizaci došlo pravděpodobně v lesní školce někde v západní Evropě). Populace poddruhu P. alni subsp. alni se skládá z desítek genotypů, přičemž nejběžnější (označovaný jako Pxa-1) je pravděpodobně zároveň nejvíce patogenní. V důsledku hybridního původu a nestability meiózy je velký podíl oospor neživotaschopných, běžně rovněž dochází ke ztrátě heterozygosity a pravděpodobně i fitness.
P. alni subsp. alni (synonymum P. ×alni) je půdní homothalická plíseň vytvářející homogenní, někdy laločnaté kolonie s nízkým vzdušným hyalinným myceliem. Pohlavní orgány a spory vytváří běžně v kultuře, oogonia jsou kulovitá cca 28–55 μm s ornamentovanou stěnou, anteridia jsou obvykle amfigynní, válcovitá, jednobuněčná i dvoubuněčná a měří 22–31×12–20 μm, oospory jsou tlustostěnné, kulovité (v průměru měří až 44 μm) a jejich velký podíl (až 60 %) je ovšem abortovaný, pravděpodobně v důsledku komplikací při meióze. Zoosporangia jsou semipapilátní, neopadavá, elipsoidní, ovoidní až obpyriformní (cca 38–65×25–41 μm), produkující četné bičíkaté spory; chlamydospory druh netvoří. Růstové teploty jsou minimum 6 °C, optimum 23–25 °C a maximum 33 °C. rychlost růstu v kultuře při 20 °C cca 8 mm/den).
P. alni subsp. uniformis (syn. P. uniformis) je taxon velmi podobný předchozímu, který se liší v následujících znacích: kolonie jsou obvykle homogenní, oogonia hladká, podíl abortovaných oospor je velmi malý, anteridia jsou vždy amfigynní, válcovitá a obvykle dvoubuněčná.