Pohlavní orgány plísně skořicovníkové
Významným problémem, se kterým se invazní patogeny setkávají v novém areálu, je minimální genetická diverzita zakladatelské populace, jež by měla logicky vyústit v evoluční neúspěch a vymření populace. K tomu ovšem v řadě případů nedochází – v odborné literatuře se pro tuto zvláštnost vžil pojem invazní paradox. Efekt nízké genetické variability úspěšné invazní organismy obcházejí díky některým specifickým vlastnostem, např. vysoké reprodukční schopnosti, disperznímu potenciálu, schopnosti nepohlavního rozmnožování, schopnosti eliminace škodlivých alel zodpovědných např. za inbrední depresi, vysokému hybridizačnímu potenciálu a podobně. Značný invazní potenciál některých nových patogenů je podmíněn též vyšší virulencí či patogenitou vůči novým hostitelům (viz exaptace). Ta může být v důsledku chybějící koevoluce extrémně vysoká v porovnání s virulencí vůči původním hostitelům, na kterých žijí nově rekrutované invazní patogeny často jako endofyté, saprofyté či slabí parazité (např. ofiostoma jilmová, voskovička jasanová nebo hnileček račí).
V důsledku vysokého invazního potenciálu někdy dochází k opakované introdukci, což vede ke zvyšování genetické variability populace a vyššímu evolučnímu potenciálu. Vnitrodruhová hybridizace může pak generovat nové kombinace alel, které mohou být prospěšné při kolonizaci nových hostitelů a prostředí. Proces hybridizace může mít i značný význam u fylogeneticky blízkých alopatrických druhů, které se po zavlečení do nových areálů mohou dostávat do kontaktu např. ve školkařských provozech. To je velmi pravděpodobně právě případ plísní z rodu Phytophthora, u nichž je zdokumentován recentní vznik mnoha nebezpečných hybridních taxonů – např. plísně olšové.
Dopad na životní prostředí
Choroby způsobované zavlečenými patogeny představují značná rizika pro citlivé taxony našich původních hostitelů (nejčastěji rostlin, ale v některých případech i živočichů) i celá jejich společenstva. V důsledku rozvoje chorob může dojít k redukci početnosti jejich populací s následným rizikem eroze genofondu nebo dokonce i jejich kolapsu. V přírodním prostředí lze pak v některých případech očekávat i kaskádu dalších změn a reakcí v rámci celého společenstva, jehož je invadovaný hostitel významnou či dokonce vůdčí složkou (např. změny mikroklimatických parametrů, změny toku energie a živin, pokles primární produkce, zvýšení eroze, změny v diverzitě společenstev závislých druhů atp.) a poškození ekosystémových služeb (např. snížení fixace CO2, redukce klimatizační funkce). Nejzávažnější problémy spočívající v narušení a poškození celého biotopu způsobují v současné době v ČR zejména voskovička jasanová a plíseň olšová. Zásadní škody v minulosti způsobila ofiostoma jilmová, které padlo za oběť cca 95 % populací našich jilmů. Ze stovek druhů dnes zavlékaných patogenů má schopnost způsobit významné environmentální škody několik desítek. Mimo tyto invazní druhy je zavlékána celá řada dalších patogenů, které jsou příčinou významných škod v zemědělství, lesnictví, zahradnictví a v mnoha dalších oblastech.